Al-Ahram Weekly Online   9 - 15 October 2003
Issue No. 659
Culture
Current issue
Previous issue
Site map
Published in Cairo by AL-AHRAM established in 1875
Text menu
Comment Recommend Printer-friendly

Cairo International Film Festival programme

C: Competition
N: New Arab Cinema
O: Out of Competition
R: Revolutions
T: Tributes
FF: Festival of Festivals
I: Indian Cinema
W: Women behind the Camera
F&I: Finland & Iceland
In: Information
Small Hall (Press Screenings):
Thursday 9: 9.00 God Forbids Greater Evil (Croatia)-C; 11.30 Lolita (US); 14.00 Father (P.R.China)-C; 16.30 The Stroll (Russia); 19.00 Stringless Violin (Indonesia)-C
Friday 10: 9:00 Falling Up (Russia)-C; 11:30 Le Co't De La Vie (France)-C; 14:00 A World of Love (Italy); 16:30 Les Egares (France); 19:00 What You're Looking For (Italy)
Saturday 11: 9:00 The Island (India)-C; 11:30 Down by Love
(Hungary)-C; 14:00 The Fifth Reaction (Iran)-C; 16:30 Swimming Pool (France); 19:00 The End of Mystery (Spain)
Sunday 12: 9:00 La Voisine (Algeria); 11:30 Filles Uniques (France)-C; 14:00 Dreamy Visions (Syria)-C; 16:30 I Think the World of You (Yugoslavia); 19:00 Startup.Com (USA)
Monday 13: 9:00 Devot (Germany); 11:30 A Breach in the Wall (Sweden)-C; 14:00 Zaman (Iraq/France); 16:30 Listener's Request (Syria)-C; 19:00 Les Yeux Secs (Morocco)
Tuesday 14: 9:00 Mille Mois (Morocco); 11:30 Double Agent (South Korea)-C; 14:00 Cat's Kisses (Spain)-C; 16:30 The Olive Harvest (Palestine)-C; 19:00 Nilofar in the Rain (Afghanistan/France)
Wednesday 15: 9:00 Le Pari De L'Amour (Cote d'Ivoire); 11:30 La Danse Du Vent (Tunisia); 14:00 I love to love (The Netherlands); 16:30 The Bookstore (Tunisia); 19:00 North Cape (Italy)
Thursday 16: 9:00 Et Apres (Morocco); 11:30 Encounter with an Italian Film Critic; 14:00 Le Cerf-Volant (France/Lebanon); 16:30 Hanoi, 12 Days & Nights (Vietnam); 19:00 Intervention Divine (France/Palestine)
Friday 17: 9:00 Exam (Iran); 11:30 La Boite Magique (Tunisia)

Creativity Centre:
Thursday 9:
13:30 Francesca (Mexico); 16:00 God Forbids Greater Evil (Croatia)-C; 19:00 Falling Up (Russia)-C; 21:30 Vaya Con Dios (Germany/Goethe)
Friday 10: 13:30 Bent Kelthoum (France/Tunisia); 16:00 Le Cot De La Vie (France)-C; 19:00 Father (China)-C; 21:30 Past Perfect (Italy)
Saturday 11: 13:30 French-Egyptian Professional Meeting; 16:00 Le Cerf-Volant (France/Lebanon); 19:00 It's a jungle out there (Germany/Geothe)
Sunday 12: 13:30 The Island (India)-C; 16:00 Down by Love (Hungary)-C; 19:00 Sunday (Ireland); 21:30 Men (Germany/Goethe)
Monday 13: 13:30 The Fifth Reaction (Iran)-C; 16:00 Dreamy Visions (Syria)-C; 19:00 Filles Uniques (France)-C; 21:30 Trains & Roses (Germany/Geothe)
Tuesday 14: 13:30 A Breach in the Wall (Sweden)-C; 16:00 The King (Greece)-C; 19:00 Listener's Request (Syria)-C; 21:30 In July (Germany/Goethe)
Wednesday 15: 13:30 Mansion by the Lake (Sri Lanka); 16:00 Cat's Kisses (Spain)-C; 19:00 Double Agent (South Korea)-C; 21:30 Sun Alley (Germany/Goethe) Thursday 16: 13:30 Olive Harvest (Palestine)-C; 16:00 La Danse Du Vent (Tunisia)-C; 19:00 The Longing (Germany); Run, Lola, Run (Germany/Goethe)
Friday 17: 13:00 La Ville (France/Egypt)

Cinema Cosmos 1:
Thursday 9: 13:30 Berlin is in Germany (Germany); 16:00 Inspecteur Lavardin (France); 19:00 Chaos (France); 21:30 I Love to Love (The Netherlands)
Friday 10: 13:30 The Stroll (Russia); 16:00 Betty (France); 19:00 Punch-Drunk Love (USA); 21:30 Devdas (India)
Saturday 11: 13:30 Occident (Romania); 16:00 A Double Tour (France); 19:00 Gone (Germany); 21:30 L'Auberge Espagnole (France)
Sunday 12: 13:30 La Fille De Kelthoum (France/Tunisia); 16:00 Rien ne va plus (France); 19:00 Think it Over (Greece); 21:30 8 Femmes (France)
Monday 13: 13:30 Women's Wiles (Morocco); 16:00 La Ceremonie (France); 19:00 Cry Woman (South Korea); 21:30 Ripley's Game (Italy)
Tuesday 14: 13:30 Madame Brouette (Senegal/Canada); 16:00 Intervention Divine (France/Palestine); 19:00 Oh La La Sisters (South Korea); 21:30 Femme Fatale (France)
Wednesday 15: 13:30 Mille Mois (Morocco); 16:00 Startup.Com (USA); 19:00 Public Enemy (South Korea); 21:30 I Am Dina (Norway)
Thursday 16: 13:30 Return of the Battleship (Russia); 16:00 Mohabatein (India); 19:00 Marriage is a Crazy Thing (South Korea); 21:00 The Invisible Circus (USA)
Friday 17: 13:00 Francisca (Mexico); 16:00 Satin Rouge (France/Tunisia); 19:00 I Wish I Had A Wife (South Korea); 21:00 Zorba the Buddha (Italy)

Cinema Cosmos 2:
Thursday 9 :
13:30 Une Vie Suspendue (France/Lebanon); 16:00 Newfoundland (Germany); 19:00 The Rose Technique (USA); 21:30 A Cold Summer (Australia)
Friday 10 : 13:30 I Love You (China); 16:00 The Bookstore (Tunisia); 19:00 Historias Minimas (Argentine); 21:00 Moonlight (The Netherlands)
Saturday 11: 13:30 Letters Unsent (Turkey); 16:00 A World of Love (Italy); 19:00 Le Cout De La Vie (France)-C; 21:30 Open My Heart (Italy)
Sunday 12 : 13:30 Tehran 7am (Iran); 16:00 Francisca (Mexico); 19:00 The Sea Watches Us (Japan); 21:30 La Vie Revee des Anges (France)
Monday 13: 13:30 The Pied Piper (Czech Republic); 16:00 North Cape (Italy); 19:00 Cat's Kisses (Spain)-C; 21:30 Saathya (India)
Tuesday 14: 13:30 Origine Controlee (France/Algeria); 16:00 The Fifth Reaction (Iran)-C; 19:00 Filles Uniques (France)-C; 21:30 Cry Woman (South Korea)
Wednesday 15: 13:30 Mr & Mrs Iyer (India); 16:00 The Olive Harvest (Palestine)-C; 19:00 Listener's Request (Syria)-C; 21:30 Ardor (South Korea)
Thursday 16: 13:30 Rinaldo (Hungary); 16:00 The Key of Love (China); 19:00 Dreamy Visions (Syria); 21:30 Breakout (South Korea)
Friday 17: 13:30 Mariken (The Netherlands); 16:00 Jogger's Park (India); 19:00 La Ceremonie (France); 21:30 My Baby (Portugal)

Cinema Cosmos 3:
Thursday 9: 13:30 Emotions of Being (India); 16:00 Shattered Glass (Germany); 19:00 Une femme de Menage (France); 21:30 Sass (Germany)
Friday 10: 13:30 Ivan The Idiot (Russia); 16:00 Yaura-T-Il De La Neige A Noel (France); 19:00 Rachida (Algeria); 21:30 My Baby (Portugal)
Saturday 11: 13:30 Twilight (Iran); 16:00 Zorba The Buddha (Italy); 19:00 Rosa Funzeca (Italy); 21:30 Le Raid (France)
Sunday 12: 13:30 Whispering Sands (Indonesia); 16:00 I Am Emma (Italy); 19:00 The Bookstore (Tunisia); 21:30 Mohabatein (India)
Monday 13: 13:30 Le Pari De L'Amour (Cote D'Ivoire); 16:00 Goldirocks (Canada); 19:00 The Classic (South Korea); 21:30 Punch-Drunk Love (USA)
Tuesday 14: 13:30 Hanoi, 12 Days & Nights (Vietnam); 16:00 Who Are You (South Korea); 19:00 Breakout (South Korea); 21:30 The New Guy (USA)
Wednesday 15: 13:00 Fire & Water (Sri Lanka); 16:00 Mountain Hawk (Mexico); 19:00 No Blood No Tears (South Korea); 21:30 Moonlight (The Netherlands)
Thursday 16: 13:30 Life Tides (Spain); 16:00 Pentamagica (Germany); 19:00 Jail Breakers (South Korea); 21:00 Rien ne va plus (France)
Friday 17: 13:30 Suyomia's Choice (China); 16:00 You'll Be Back
(Spain); 19:00 Who's Watching (Spain); 21:30 Chaos (France)

Cinema Cosmos 4:
Thursday 9: 13:30 The Flag (Indonesia); 16:00 I Think the World of You (Yugoslavia); 19:00 Ma Femme est une Actrice (France); 21:30 Ripley's Game (Italy)
Friday 10: 13:30 The Key of Love (China); 16:00 God Forbids Greater Evil (Croatia)-C; 19:00 Stringless Violin (Indonesia)-C; 21:30 You'll Be Back (Spain)
Saturday 11: 13:30 La Voisine (Algeria); 16:00 Father (China)-C; 19:00 Falling Up (Russia)-C; 21:30 Les Amoureux (France)
Sunday 12: 13:30 Zaman (Iraq/France); 16:00 Goldirocks (Canada); 19:00 Sunday (Ireland)-C; 21:30 Rue des Plaisirs (France)
Monday 13: 13:30 Women's Prison (Iran); 16:00 Down By Love (Hungary)-C; 19:00 A Breach in the Wall (Sweden); 21:30 Jail Breakers (South Korea)
Tuesday 14: 13:30 Who's Watching (Spain); 16:00 The Island (India)-C; 19:00 Letters Unsent (Turkey); 21:30 Gone (Germany/Geothe)
Wednesday 15: 13:30 Nilofar in the Rain (Afghanistan/France); 16:00 The King (Greece)-C; 19:00 La Danse du Vent (Tunisia)-C; 21:30 I Wish I Had A Wife (South Korea)
Thursday 16: 13:30 Mansion by the Lake (Sri Lanka); 16:00 I'm Tired of Killing Your Lovers (Greece); 19:00 Double Agent (South Korea)-C; 21:30 J'ai Faim (France)
Friday 17: 13:30 Lunatic's Song (Hungary); 16:00 Saathya (India); 19:00 I Am Emma (Italy); 21:30 Decalage Horaire (France)

Cinema Cosmos 5:
Thursday 9: 13:30 The Sea Watches Us (Japan); 16:00 Origine Controlee (France/Algeria); 19:00 Hungry Hearts (USA); 21:30 I Am Dina (Norway)
Friday 10: 13:30 Newfoundland (Germany); 16:00 I'm Tired of Killing Your Lovers (Greece); 19:00 Bellissima (Poland); 21:30 Femme Fatale (France)
Saturday 11: 13:30 I Am Emma (Italy); 16:00 Decalage Horaire (France); 19:00 Ripley's Game (Italy); 21:30 Devot (Germany)
Sunday 12: 13:30 La Ceremonie (France); 16:00 Past Perfect (Italy); 19:00 2009 Lost Memories (South Korea); 21:30 La Petite Lili (France)
Monday 13: 13:30 L'Isola (Italy); 16:00 Jogger's Park (India); 19:00 Hors Jeu (France); 21:30 Ardor (South Korea)
Tuesday 14: 13:30 La Voisine (Algeria); 16:00 Satin Rouge (France/Tunisia); 19:00 The Longing (Germany); 21:30 Turning Gate (South Korea)
Wednesday 15: 13:30 La Boite Magique (Tunisia); 16:00 Ma Femme est une Actrice (France); 19:00 Jealousy is my Middle Name (South Korea); 21:30 Women's Love (Egypt)-Press Only
Thursday 16: 13:30 The Flag (Indonesia); 16:00 To End All Wars (UK); 19:00 Moonlight (The Netherlands); 21:30 Too Young to Die (South Korea)
Friday 17: 13:30 Ivan The Idiot (Russia); 16:00 The Rose Technique (USA); 19:00 Mohabatein (India); 21:30 Betty (France)

Cinema Wonderland 6:
Wednesday 8: 13:30 Letters Unsent (Turkey); 16:00 Sass (Germany); 19:00 Les Amoureux (France); 21:30 You'll Be Back (Spain)
Thursday 9: 13:30 The Return of the Battleship (Russia); 16:00 Gone (Germany); 19:00 Hors Jeu (France); 21:30 Decalage Horaire (France)
Friday 10: 13:30 Bungalow (Germany); 16:00 Movie Mania (Iran); 19:00 La Vie Revee Des Anges (France); Hungry Hearts (USA)
Saturday 11: 13:00 Edi (Poland); 16:00 La Boite Magique (Tunisia); 19:00 Satin Rouge (France/Tunisia); 21:30 Femme Fatale (France)
Sunday 12: 13:30 J'ai Faim (France); 16:00 Pentamagica (Germany); 19:00 Delicatessen (France); 21:30 Moonlight (The Netherlands)
Monday 13: 13:30 Ivan the Idiot (Russia); 16:00 The Bookstore (Tunisia); 19:00 Une Hirondelle A Fait Le Printemps (France); 21:30 Jealousy is my Middle Name (South Korea)
Tuesday 14: 13:30 Mariken (The Netherlands); 16:00 Think It Over (Greece); 19:00 Rachida (Algeria); 21:30 La Petite Lili (France)
Wednesday 15: 13:30 Roza Funzeca (Italy); 16:00 Suyomia's Choice (China); 19:00 Goldirocks (Canada); 21:30 8 Femmes (France)
Thursday 16: 13:30 Who's Watching? (Spain); 16:00 Francisca (Mexico); 19:00 Cat's Kisses (Spain)-C; 21:30 L'Auberge espagnole (France)
Friday 17: 13:30 Devdas (India); 16:00 The Olive Harvest (Palestine); 19:00 Rue des Plaisirs (France); 21:30 Ardor (South Korea)

Cinema Wonderland 3:
Thursday 9: 13:30 Fire & water (Srilanka); 16:00 Rien Ne Va Plus (France); 19:00 I'm Tired of Killing Your Lovers (Greece); 21:30 Le Raid (France)
Friday 10: 13:30 Life Tides (Spain); 16:00 La Ceremonie (France); 19:00 Bowling for Columbine (USA); 21:30 Girl (Belgium)
Saturday 11: 13:30 I think the world of you (Yugoslavia); 16:00 Inspecteur Lavardin (France); 19:00 To End All Wars (UK); 21:30 A Cold Summer (Australia)
Sunday 12: 13:30 Shattered Glass (Germany); 16:00 Que La Bete Meure (France); 19:00 Sleeping Pills (USA); 21:30 The New Guy (USA)
Monday 13: 13:30 Ma Femme est Une Actrice (France); 16:00 A Double Tour (France); 19:00 Public Enemy (South Korea); 21:30 Zorba The Buddha (Italy)
Tuesday 14: 13:30 Emotions of Being (India); 16:00 Dreamy Visions (Syria); 19:00 Bellissima (Poland); 21:30 Punch-Drunk Love (USA)
Wednesday 15: 13:30 The Cuckoo (Russia); 16:00 La Fille de Kelthoum (France/Tunisia); 19:00 The Rose Technique (USA); 21:30 Chaos (France)
Thursday 16: 13:30 Tehran 7am (Iran); 16:00 Mille Mois (Morocco); 19:00 North Cape (Italy); 21:30 Turning Gate (South Korea)
Friday 17: 13:30 Berlin is in Germany (Germany); 16:00 2009 Lost Memories (South Korea); 19:00 Kennedy Et Moi (France); 21:30 Cry Woman (South Korea)

Cinema Metro:
Wednesday 8: 13:30 Who's Watching (Spain); 16:00 Rembrandt (France); 19:00 Moonlight (The Netherlands); 21:30 A Cold Summer (Australia)
Thursday 9: 13:30 The End of Mystery (Spain); 16:00 Samia (France); 19:00 8 Femmes (France); 21:30 Girl (Belgium)
Friday 10: 13:30 L'Isola (Italy); 16:00 Intervention Divine (France/Palestine); 19:00 Une Femme De Menage (France); 21:30 Le Raid (France)
Saturday 11: 13:30 Ma Femme est Une Actrice (France); 16:00 Yaura-t-il de la neige a Noel (France); 19:00 The Invisible Circus (USA); 21:30 I Am Dina (Norway)
Sunday 12: 13:30 Sass (Germany); 16:00 Total Kheops (France); 19:00 Bellissima (Poland); 21:30 What You're Looking for (Italy)
Monday 13: 13:30 The Rose Technique (USA); 16:00 Chaos (France); 19:00 Devdas (India); 21:30 Devot (Germany)
Tuesday 14: 13:30 Et Apres (Morocco); 16:00 The Stroll (Russia); 19:00 You'll Be Back (Spain); 21:30 L'Auberge espagnole (France)
Wednesday 15: 13:30 Some Secrets (Czech Republic); 16:00 I Love You (China); 19:00 Zorba the Buddha (Italy); 21:30 Turning Gate (South Korea)
Thursday 16: 13:30 Historias Minimas (Argentine); 16:00 Oh La..La Sisters (South Korea); 19:00 My Baby (Portugal); 21:30 Femme Fatale (France)
Friday 17: 13:30 Think It Over (Greece); 16:00 No Blood.. No Tears (South Korea); 19:00 La Vie Revee Des Anges (France); 21:30 Too Young to die (South Korea)

Cinema Sheraton:
Thursday 9: 13:30 Yaura t-il de la Neige A Noel (France); 16:00 Satin Rouge (France/Tunisia); 19:00 Les Egares (France); 21:30 La Petite Lili (France)
Friday 10: 13:30 Total Kheops (France); 16:00 Les Amoureux (France); 19:00 Swimming Pool (France); 21:30 The New Guy (USA)
Saturday 11: 13:30 Intervention Divine (France/Palestine); 16:00 Le Cercle Parfait (France); 19:00 Rue Des Plaisirs (France); 21:30 What You're Looking For (Italy)
Sunday 12: 13:30 La Ville (France/Egypt); 16:00 Hors Jeu (France); 19:00 Punch-Drunk Love (USA); 21:30 Girl (Belgium)
Monday 13: 13:30 Samia (France); 16:00 Kennedy Et Moi (France); 19:00 The Invisible Circus (USA); 21:30 I Am Dina (Norway)
Tuesday 14: 13:30 Rembrandt (France); 16:00 Delicatessen (France); 19:00 I'm tired of killing your lovers (Greece); 21:30 My Baby (Portugal)
Wednesday 15: 13:30 Marry A Beijin Girl (China); 16:00 Berlin is in Germany (Germany); 19:00 Who are you (South Korea); 21:30 Betty (France)
Thursday 16: 13:30 Sleeping Pills (USA); 16:00 Madame Brouette (Senegal/Canada); 19:00 Decalage Horaire (France); 21:30 Le Raid (France)
Friday 17: 13:30 The End of A Mystery (Spain); 16:00 Ma Femme Est Une Actrice (France); 19:00 Ripley's Game (Italy); 21:30 8 Femmes (France)

Gomhoriya Theatre:
Friday 10:
19:00 Le Silence Des Palais (Tunisia); 21:30 Une Vie Suspendue (Lebanon)
Saturday 11: 19:00 Women's Wiles (Morocco); 21:30 Keswa (Tunisia)
Sunday 12: 19:00 Origine Controlee (Algeria); 21:30 Rachida (Algeria)
Tuesday 14: 19:00 Round table discussion with Arab women directors

Cinema Rivoli 5:
Thursday 24: 13:30 Mechanism (Yugoslavia)-FF; 16:00 Love Letters (Poland)-FF; 19:00 Seagull's Laughter (Iceland)-F&I; 21:30 Serafim (Croatia)-FF
Friday 25: 13:30 The Art of Dying (Spain)-FF; 16:00 Lion of The Desert (Lybia/UK)-R; 19:00 Street Walkers (Mexico)-FF; 21:30 Love and Die in Sevilla (Spain)-FF

Cinema Miami:
Wednesday 23: 13:30 Little Mishaps (Denmark)-W; 16:00 Jalla, Jalla (Sweden)-O; 19:00 Do Fish Do It (Germany)-FF; 21:30 Rancour (Spain)-FF
Thursday 24: 13:30 Heavenly Grassland (China)-FF; 16:00 Les filles personne ne s'en ma fie (France)-W; 19:00 Summer Rain (Russia)-In; 21:30 Pleure pas Germaine (Belgique)-FF
Friday 25: 13:30 House of Memories (India)-W; 16:00 Love Letters (Poland)-FF; 19:00 Asterix & Obelix: Mission Cleopatre (France)-O; 21:30 Tatarin (Philippines)-In

Cinema Helioplis:
Wednesday 23:
13:30 Missing Gun (China)-In; 16:00 Devil's Island (Iceland)-F&I; 19:00 Austin Powers 2 (USA)-In; 21:30 Respiro (Italy)-FF
Thursday 24: 13:30 Silent Cry (UK)-FF; 16:00 Light Falls on Your Face (Hungary)-FF; 19:00 Asterix & Obelix: Mission Cleopatre (France)-O; 21:30 Rancour (Spain)-FF
Friday 25: 13:30 Merci docteur Rey (UK)-T; 16:00 Va, petite (France)-C; 19:00 Do Fish Do It (Germany)-FF; 21:30 What Girls Never Say (Italy)-In

Small Hall:
Wednesday 16: 9:30 Les chemins de l'Oued (France)-FF; 12:00 A Ticket to Jerusalem (Palestine)-C; 15:00 I Am Sam (USA)-C; 17:30 Little Angel (Sri Lanka)-FF; 20:00 Up, Down and Sideways (Greece)-T
Thursday 17: 9:30 Soul Assassin (Netherlands)-FF; 12:00 Love & Die In Seville (Spain)-FF; 15:00 Nobel (Italy)-C; 17:30 Requiem (Poland)-C; 20:00 Heat & Dust (UK)-T
Friday 18: 9:30 Serafim, The Lighthouse Keeper's Son (Croatia)-FF; 12:00 Low Flying Aircraft (Portugal)-C; 15:00 Shanghai Women (China)-C; 17:30 The Mystic Masseur (UK)-T; 20:00 Fever Howard's End (UK)-T
Saturday 19: 9:30 A+Pollux (France)-FF; 12:00 Rana's Wedding (Palestine/Netherlands)-N; 15:00 Respiro (Italy/France)-FF; 17:30 The Cherry Orchard (Greece)-T; 20:00 Merci docteur Rey (UK)-T
Sunday 20: 9:30 Feroce (France)-C; 12:00 The Bed Of Procrustes (Moldovia)-C; 15:00 Broken Hearts (Mexico)-C; 17:30 Broken Hearts (Mexico)-C; 20:00 In the Bed Room (USA)-O
Monday 21: 9:30 Kites Over Helsinky (Finland)-C; 12:00 Hegar (Turkey)-C; 15:00 The Last Blues (Hungary)-C; 17:30 Evagora's Vow (Greece)-C; 20:00 Tango (Spain)-T
Tuesday 22: 9:30 The Room (Germany)-FF; 12:00 The Last Supper (Iran)-C; 15:00 The House Of Sleeping Beauties (Spain)-C; 17:30 Va, Petite (France)-C; 20:00 Wesh, Wesh (France)-FF
Thursday 24: 9:30 Une affaire qui roule (France)-FF; 12:00 101, Reykyavick (Iceland)-T; 15:00 Une minute de soleil en moins (Morocco); 17:30 The Son's Room (Italy)-O-C; 20:00 His Excellency The Minister (Egypt)-C

Open-air Theatre:
Wednesday 16:
16:00 Angels of the Universe (Iceland)-F&I; 19:00 House of Hearts (Denmark)-W; 21:30 Giravolte (Italy)-W
Thursday 17: 16:00 A Matter of Dignity (Greece)-T; 19:00 Lion of the Desert (Lybia/USA)-R
Friday 18: 16:00 Ta Dona (Mali)-A; 19:00 Under the Skin of the City (Iran)-W; 21:30 Rebells with a Cause (Italy)-FF
Saturday 19: 16:00 Gito l'ingrat (Burundi)-A; 19:00 L'apputamento (Italy)-FF; 21:30 Les filles, personne ne s'en mefie (France)-W
Sunday 20: 16:00 Le ballon d'or (Guinia)-A; 19:00 The Wind Game (Iran/Austria)-FF; 21:30 How Harry Became a Tree (Ireland)-FF
Monday 21: 16:00 Piece d'identite (Democratic Republic Of Congo); 19:00 The Assistant (Bulgaria)-FF; 21:30 A Suite of Cloth (Portugal)-W
Tuesday 22: 16:00 La genese (Mali)-A; 19:00 Light Falls on Your Face (Hungary)-FF; 21:30 The Star (Russia)-FF

Creativity Centre 1:
Wednesday 16:
13:30 Jalla, Jalla (Sweden)-O; 16:00 I am Sam (USA)-C; 19:00 A Ticket to Jerusalem (Palestine/Netherlands)-C
Thursday 17: 13:30 The Clay Bird (Bangladesh)-O; 16:00 Nobel (Italy)-C; 19:00 Requiem (Poland)-C
Friday 18: 13:30 Merci Docteur Rey (UK)-T; 16:00 Low Flying Aircraft (Portugal)-C; 19:00 Feroce (France)-C
Saturday 19: 13:30 Le vent nous emportera (Iran)-T; 16:00 This, my Land (India)-C; 19:00 Shanghai Women (China)-C
Sunday 20: 13:30 Cherry Orchard (Greece)-T; 16:00 The last Blues (Hungary)-C; 19:00 The bed of Procrustes (Moldovia)-C
Monday 21: 13:30 Hegar (Turkey)-C; 16:00 Kites over Helsinki (Finland)-C; 19:00 Evagora's Vow (Greece)-C
Tuesday 22: 13:30 Broken Hearts (Mexico)-C; 16:00 Last Supper (Iran)-C; 19:00 Va, Petite (France)-C
Wednesday 23: 13:30 Tango (Spain)-T;16:00 The House of the Sleeping Beauties (Spain)-C; 19:00 His Excellency the Minister (Egypt)-C
Thursday 24: 13:30 101, Reykyavic (Iceland)-T; 16:00 Une minute de soleil en moins (Morocco)-C; 19:00 Adam's Way (Egypt)-C
33% Off -- Al-Ahram Weekly Annual Subscription: $50 Arab Countries, $100 Other. Subscribe Now!
--- Subscribe to Al-Ahram Weekly ---

© Copyright Al-Ahram Weekly. All rights reserved

Comment Recommend Printer-friendly

Issue 659 Front Page
Egypt | Region | International | Economy | Focus | Opinion | Press review | Letters | Special | Culture | Living | Features | Heritage | Sports | Profile | Time Out | Chronicles | People | Cartoons | Crossword
Batch View | Current issue | Previous issue | Site map