Monday,18 December, 2017
Current issue | Issue 1370, (23-29 November 2017)
Monday,18 December, 2017
Issue 1370, (23-29 November 2017)

Ahram Weekly

39th Cairo International Film Festival (21-30 November)

#The Bees’ Way # Sea Sorrow # Disappearance
# # #

Thursday 23 November

 

12pm

*Sheikh Jackson (Amr Salama, Egypt, 2017, 93min) (New Egyptian Cinema, Small Theatre).

*It’s the Law (Ficarra Picone, Italy, 2017, 92min) (International Panorama, Hanager Theatre). 

*Rahm (Ahamed Jamal, Palestine/ UK, 2016, 104min) (International Panorama, Creativity Centre). 

*The Devil’s Freedom (Everardo Gonzalez, Mexico, 2017, 74min) (International Panorama, Hanager Cinema). 

 

1pm

*A Man of the Third Day (Babak Shirinsefat, Azerbaijan, 2017, 111min) (International Panorama, Odeon Cinema 1).

*The Man Who Looks Like Me (Katrin Maimik, Estonia, 2017, 109min) (International Panorama, Odeon Cinema 2/ Badges only).

*Wulu (Daouda Coulibaly, France/ Senegal, 2016, 95min) (Festival of Festivals, Odeon Cinema 3). 

*Carole Mattieu (Louis-Julien Petit, France, 2016, 86min) (International Panorama, Zamalek Cinema).

*Girlhood (Céline Sciamma, France, 2014, 112min) (International Panorama, Nile City Cinema). 

*Khibula (George Ovashvili, Georgia/ Germany/ France, 2017, 97min) (Festival of Festivals, Mall of Arabia). 

 

3pm 

*Nina (Juraj Lehotsky, Slovakia, 2017, 86min) (Official Competition, Small Theatre, Arabic subtitles). 

*Gutland (Govinda Van Maele, Luxembourg/ Belgium/ Germany, 2017, 107min) (Festival of Festivals, Hanager Theatre).

*Samurai in Autumn (Danilo Beckovic, Serbia, 2016, 86min) (International Panorama, Creativity Centre). 

*Mansfield 66/67 (P. David Ebersole/ Todd Hughes, UK/ USA, 2016, 60min) (International Panorama, Hanager Cinema, Badges only). 

 

3:30pm

*Disappearance (Boudewijn Koole, 2017, 90min) (Official Competition, Odeon Cinema 1, Badges only, Arabic subtitles). 

*Age of Panic (Justine Triet, France, 2013, 94min) (New Vague of French Directors, Odeon Cinema 2).

*Camille Rewinds (Noémie Lvovsky, France, 2012, 95min) (New Vague of French Directors, Odeon Cinema 3, badges only).

*Cry Humanity (Amshan Kumar, India, 2017, 93min) (International Panorama, Zamalek Cinema). 

*Apricots Groves (Pouria Heidary Oureh, Armenia, 2017, 78min) (Festival of Festivals, Nile City Cinema).

*Worldly Girl (Marco Danieli, Italy, 2016, 101min) (International Panorama, Mall of Arabia). 

 

6pm

*Killing Jesus (Laura Mora Ortega, Colombia/ Argentina, 2017, 95min) (Official Competition, Small Theatre, Arabic subtitles). 

*La Barracuda (Julia Halperin/ Jason Cortlund, USA, 2017, 100min) (Critics Week, Hanager Theatre).

*Solitaire (Sophie Boutros, Lebanon, 2017, 92min) (Festival of Festivals, Creativity Centre)

*Mon Histoire n’est pas encore écrite (Jacqueline Gozland, France/ Algeria, 2017, 87min) (International Panorama, Hanager Cinema). 

 

6:30pm

*Clay Dolls (Nouri Bouzid, France/ Morocco, 2002, 95min) (Tribute to Hind Sabri, Open Theatre). 

*Los Perros (Marcela Said, Chili/ France, 2017, 94min) (Official Competition, Odeon Cinema 1, Arabic subtitles).

*The Bees’ Way (Abdellatif Abdelhamid, Syria, 2017, 109min) (Arab Cinema Horizons, Odeon Cinema 2).

*At War for Love (Italy, 2016, 120min) (Festival of Festivals, Odeon Cinema 3).

*These Days (Guiseppe Piccioni, Italy, 2016, 120min) (Festival of Festivals, Nile City Cinema).

*Visiting Ours (Rachida Brakni, France, 2016, 82min) (Festival of Festivals, Mall of Arabia, Arabic subtitles). 

 

7pm

*Tomasso (Kim Rossi Stuart, Italy, 2016, 97min) (Festival of Festivals, Zamalek Cinema, Badges only).

 

9pm

*When the Day Had No Name (Teona Struger Mitevska, Macedonia/ Belgium/ Slovenia, 2017, 93min) (Festival of Festivals, Small Theatre, Badges only). 

*Sweat Rain (Hakim Belabbes, Morocco, 2017, 126min) (Arab Cinema Horizons, Hanager Theatre).

*Ali’s Wedding (Jeffrey Walker, Australia, 2017, 110min) (Australia: Guest of Honour, Creativity Centre). 

*In the Shadow of the City (Jean Chamoun, France, 2000, 105min) (Tribute to Jean Chamoun, Hanager Cinema). 

*Why Does the Sea Laugh (Mohamed Kamel Al-Kalyoubi, Egypt, 1995, 120min) (Tribute to Mohamed Kamel Al-Kalyoubi, Open Theatre). 

 

9:30pm 

*Marija (Michael Koch, Germany/ Switzerland, 2016, 86min) (Festival of Festivals, Odeon Cinema 1). 

*Moulin Rouge (Baz Luhrmann, Australia, 2001, 127min) (Australia: Guest of Honour, Odeon Cinema 2). 

*Araby (Joao Dumans/ Affonso Uchoa, Brazil, 2017, 96min) (Festival of Festivals, Odeon Cinema 3). 

*Something New (Cristina Comencini, Italy, 2016, 93min) (International Panorama, Nile City Cinema, Badges only). 

*Symphony for Ana (Virna Molina/ Ernesto Ardito, Argentina, 2017, 119min) (Festival of Festivals, Mall of Arabia). 

 

10pm

*The Merciless (Byun Sung-Hyun, South Korea, 2017, 117min) (Official Selection Out of Competition, Zamalek Cinema). 

 

Friday 24 November

 

12pm

 

*Mawlana (The Preacher) (Magdi Ahmed Ali, Egypt, 2016, 130min) (New Egyptian Cinema, Small Theatre).

*Fault Condition (Catalin Saizescu, Romania, 2017, 110min) (Official Selection Out of Competition, Hanager Theatre).

*Rifle (Davi Pretto, Brazil/ Germany, 2016, 88min) (International Panorama, Creativity Centre). 

*Something Cold (Egypt, 20min)/ All Roads Lead to Rome (Egypt, 14min)/ Red Velvet (Egypt, 14min) (Cinema of Tomorrow, Hanager Cinema). 

 

1pm

*Machines (Rahul Jain, India/ Germany/ Finland, 2016, 71min) (Festival of Festivals, Odeon Cinema 1).

*The Stuff of Dreams (Gianfranco Cabiddu, Italy, 2016, 103min) (International Panorama, Odeon Cinema 2). 

*The Elephant and the Butterfly (Amelie van Elmbt, Belgium, 2017, 87min) (International Panorama, Odeon Cinema 3). 

*Babylon Sisters (Gigi Roccati, India/ Italy, 2016, 85min) (Festival of Festivals, Zamalek Cinema, Arabic subtitles). 

*At War for Love (Italy, 2016, 120min) (Festival of Festivals, Nile City Cinema).

*Bird People (Pascale Ferran, France, 2016, 130min) (New Vague of French Directors, Mall of Arabia). 

 

3pm

*Redu (Sagar Vanjari, India, 2017, 120min) (Official Competition, Small Theatre, Arabic subtitles). 

*Quit Staring at My Plate (Hana Jusic, Croatia/ Denmark, 2016, 105min) (Festival of Festivals, Hanager Theatre, Badges only).

*Ciao Ciao (Song Chuan, China/France, 2017, 90min) (Festival of Festivals, Creativity Centre, Badges only). 

*Birds are Singing in Kigali (Joanna Kos-Krause/ Krzysztof Krause, Poland, 2017, 113min) (Official Selection Out of Competition, Hanager Cinema). 

 

3:30pm

*Nina (Juraj Lehotsky, Slovakia, 2017, 86min) (Official Competition, Odeon Cinema 1, Arabic subtitles). 

*Unwanted (Edon Rizvanolli, Kosovo/ Netherlands, 2017, 85min) (Festival of Festivals, Odeon Cinema 2, Arabic subtitles, Badges only). 

*Kidnapping (Mariana Cengel Soleanska, Slovakia, 2017, 102min) (Festival of Festivals, Odeon Cinema 3). 

*Let Yourself Go (Francesco Amato, Italy, 2016, 98min) (International Panorama, Zamalek Cinema)

*Sicilian Ghost Story (Fabio Grassadonia/ Antonio Piazza, Italy/ France/ Switzerland, 2017, 122min) (Festival of Festivals, Nile City Cinema). 

*Prime Minister (Tereza Novotova, Belgium, 2017, 102min) (International Panorama, Mall of Arabia). 

 

6pm

*A Season in France (Mahamat Saleh Haroun, France, 2017, 100min) (Official Competition, Small Theatre, Arabic subtitles). 

*Village Rockstars (Rima Das, India, 2017, 87min) (Critics Week, Hanager Theatre).

*Foreign Body (Raja Amari, France/ Tunisia, 2016, 92min) (Festival of Festivals, Creativity Centre).

*Luna’s Revenge (Khaled Kaissar, Germany, 2017, 92min) (Festival of Festivals, Hanager Cinema). 

 

6:30pm

*Whatever You Do, It’s Always That Way (Omar Abdel-Aziz, Egypt, 1982, 95min) (Tribute to Samir Ghanem, Open Theatre). 

*Killing Jesus (Laura Mora Ortega, Colombia/ Argentina, 2017, 95min) (Official Competition, Odeon Cinema 1).

*Sweat Rain (Hakim Belabbes, Morocco, 2017, 126min) (Arab Cinema Horizons, Odeon Cinema 2). 

*This is Our Land (Lucas Belvaux, Belgium/ France, 2017, 90min) (Festival of Festivals, Odeon Cinema 3). 

*The War Show (Obaidah Zytoon, Denmark/ Finland/ Syria, 2016, 100min) (Festival of Festivals, Nile City Cinema),

*Agam (Sumit Mishra, India, 2017, 86min) (International Panorama, Mall of Arabia, Badges only).

 

7pm

*Return to Montauk (Volker Schlondoff, Germany, 2017, 95min) (Official Selection Out of Competition, Zamalek Cinema).

 

9pm

*Thirst Street (Nathan Silver, France/ USA, 2017, 83min) (Festival of Festivals, Small Theatre, Badges only). 

*Swarm of Doves (Ramadan Khasrou, Kuwait, 2017, 120min) (Arab Cinema Horizons, Hanager Theatre). 

*Lion (Garth Davis, Australia, 2017, 118min) (Australia: Guest of Honour, Creativity Centre). 

*The Basics of Killing (Jan Cvitkovič, Slovenia/ Serbia, 2017, 99min) (Festival of Festivals, Hanager Cinema). 

*The Yacoubian Building (Marwan Hamed, Egypt, 2006, 165min) (Tribute to Hind Sabry, Open Theatre).

 

9:30pm

*La Barracuda (Julia Halperin/ Jason Cortlund, USA, 2016, 100min) (Critics Week, Odeon Cinema 1). 

*Ali’s Wedding (Jeffrey Walker, Australia, 2017, 110min) (Australia: Guest of Honour, Odeon Cinema 2).

*Sexy Durga (Sanal Kumar Sasiaharan, India, 2017, 85min) (Festival of Festivals, Odeon Cinema 3). 

*A Prominent Patient (Julius Sevick, Czech Republic, 2016, 114min) (Festival of Festivals, Nile City Cinema, Badges only). 

*Indivisible (Edoardo De Angelis, Italy, 2016, 100min) (International Panorama, Mall of Arabia). 

 

10pm

*Photocopy (Tamer Ashry, Egypt, 2017) (New Egyptian Cinema, Zamalek Cinema). 

 

Saturday 25 November 

 

12pm

*Egyptian Jeanne D’Arc (Eman Kamel, Egypt, 2016) (New Egyptian Cinema, Small Theatre).

*Vazante (Daniela Thomas, Brazil, 2017, 115min) (Festival of Festivals, Hanager Theatre).

*The Constitution (Rajko Grlic, Croatia/ Slovenia/ UK/ Czech Republic, 2017, 99min) (Festival of Festivals, Creativity Centre, Arabic subtitles). 

*Occupation Killer (Morocco, 23min)/ Mon ami mon amour (Italy, 15min)/ Apples (UK/Lithuania, 19min)/ El Sheikh Noel (Iraq, 24min)/ Euna (Korea/ Germany, 18min) (Cinema of Tomorrow, Hanager Cinema).

 

1pm

*Strawberry Days (Wiktor Ericsson, Sweden, 2017, 133min) (Festival of Festivals, Odeon Cinema 1).

*Girlhood (Céline Sciamma, France, 2014, 112min) (New Vague of French Directors, Odeon Cinema 2). 

*Alone (Akhan Satayev, Kazakhstan, 2017, 70min) (Festival of Festivals, Odeon Cinema 3). 

*Nearest and Dearest (Ksenia Zueva, Russia, 2017, 98min) (International Panorama, Zamalek Cinema, Arabic subtitles). 

*A Man of the Third Day (Babak Shirinsefat, Azerbaijan, 2017, 111min) (International Panorama, Nile City Cinema).

*Little Harbour (Iveta Grofava, Czech Republic/ Slovak, 2017, 90min) (International Panorama, Mall of Arabia). 

 

3pm 

*Fortunata (Sergio Castellitto, Italy, 2017, 103min) (Official Competition, Small Theatre, Arabic subtitles). 

*Crested Ibis (Qiao Liang, China, 2016, 60min) (Festival of Festivals, Hanager Theatre).

*Paper Planes (Robert Connolly, Australia, 2014, 96min) (Australia: Guest of Honour, Creativity Centre).

*Afterlove (Stergios Paschos, Greece, 2016, 94min) (International Panorama, Hanager Cinema).

 

3:30pm

 *Redu (Sagar Vanjari, India, 2017, 120min) (Official Competition, Odeon Cinema 1, Arabic subtitles).

*Pop Aye (Kirsetn Tan, Thailand/ Singapore, 2017, 104min) (Festival of Festivals, Odeon Cinema 2). 

*Something Cold (Egypt, 20min)/ All Roads Lead to Rome (Egypt, 14min)/ Red Velvet (Egypt, 14min) (Cinema of Tomorrow, Odeon Cinema 3). 

*Be Prepared (Robert Glinski, Italy, 2017, 85min) (International Panorama, Zamalek Cinema).

*A Hustler’s Diary (Vica Zubak, Sweden, 2017, 97min) (Festival of Festivals, Nile City Cinema). 

*At War for Love (Italy, 2016, 120min) (Festival of Festivals, Mall of Arabia). 

 

6pm

*The Intruder (Leonardo di Constanza, Italy/ France, 2017, 97min) (Official Competition, Small Theatre, Arabic subtitles). 

*Just Charlie (Rebecca Fortune, UK, 2017, 97min) (Critics Week, Hanager Theatre).

*Little Crusader (Václav Kadrnka, Czech Republic/ Slovenia/ Italy, 2017, 87min) (International Panorama, Creativity Centre)

*Do It Right (Chad Chenouda, France, 2017, 98min) (Festival of Festivals, Hanager Cinema). 

 

6:30pm

*Asmaa (Amr Salama, Egypt, 2011, 96min) (Tribute to Hind Sabry, Open Theatre).

*A Season in France (Mahamat Saleh Haroun, France, 2017, 100min) (Official Competition, Odeon Cinema 1, Arabic subtitles). 

*Swarm of Doves (Ramadan Khasrou, Kuwait, 2017, 120min) (Arab Cinema Horizons, Odeon Cinema 2).

*Devil’s Freedom (Everado Gonzalez, Mexico, 2017, 74min) (International Panorama, Odeon Cinema 3). 

*Carole Matthieu (Louis-Julien Petit, France, 2016, 86min) (International Panorama, Nile City Cinema).

*The Fixer (Andrian Sitaru, Romania, 2017, 98min) (Festival of Festivals, Mall of Arabia).

 

7pm

*Orphan (Arnaud des Pallières, Italy/ Belgium/ China, 2016, 111min) (Festival of Festivals, Zamalek Cinema). 

 

9pm

*Skokan (Petr Vaclav, Czech Republic, 2017, 93min) (Official Selection Out of Competition, Small Theatre). 

*Al Jaida (Salma Baccar, Tunisia, 2017, 108min) (Arab Cinema Horizons, Hanager Theatre). 

*The Dressmaker (Jocelyn Moorhouse, Australia, 2015, 118min) (Australia: Guest of Honour, Creativity Centre). 

*Enemies (Svetoslav Ovcharov, Bulgaria, 2017, 97min) (Festival of Festivals, Hanager Cinema). 

*678 (Mohamed Diab, Egypt, 2010, 100min) (Tribute to Maged El-Kedwani, Open Theatre). 

 

9:30pm

*Village Rockstars (Rima Das, India, 2017, 87min) (Critics Week, Odeon Cinema 1). 

*Australia (Baz Luhrmann, Australia, 2008, 165min) (Australia: Guest of Honour, Odeon Cinema 2). 

*Mansfield 66/67 (P. David Ebersole/ Todd Hughes, UK/ USA, 2016, 60min) (International Panorama, Odeon Cinema 3, Badges only). 

*Winter Brothers (Hlynur Palmason, Denmark/ Iceland, 2017, 100min) (Festival of Festivals, Nile City Cinema, Badges only). 

*Something New (Cristina Comencini, Italy, 2016, 93min) (International Panorama, Mall of Arabia). 

 

10pm

*Indivisible (Edoardo De Angelis, Italy, 2016, 100min) (International Panorama, Zamalek Cinema). 

 

Sunday 26 November

 

12pm

*Weathered Green (Mohamed Hammad, Egypt, 2016, 72min) (New Egyptian Cinema, Small Theatre).

*Polyxini (Dora Masklavanou, Greece, 2017, 100min) (International Panorama, Hanager Theatre, Badges only). 

*Amerika Square (Yannis Sakaridis, Greece/ Germany/ Turkey, 2017, 86min) (Festival of Festivals, Creativity Centre). 

*Fog (Romania, 27min)/ Le Chat Dore (Spain, 6min)/ The Test (China, 29min)/ Someone (Germany, 14min)/ At My Home (Italy, 19min) (Cinema of Tomorrow, Hanager Cinema).

 

1pm

*Mon Histoire n’est pas encore écrit (Jacqueline Gozland, France/ Algeria, 2017, 87min) (International Panorama, Odeon Cinema 1). 

*In the Shadow of the City (Jean Chamoun, France, 2000, 105min) (Tribute to Jean Chamoun, Odeon Cinema 2).

*Little Harbour (Iveta Grofava, Czech Republic/ Slovak, 2017, 90min) (International Panorama, Odeon Cinema 3).

*The Prime Minister (J Erik Van Looy, Belgium, 2016, 102min) (International Panorama, Zamalek Cinema). 

*Solitaire (Sophie Boutros, Lebanon, 2016, 92min) (Festival of Festivals, Nile City Cinema).

*Sicilian Ghost Story (Fabio Grassdonia/ Antonio Piazza, Italy/ France/ Switzerland, 2017, 122min) (Festival of Festivals, Mall of Arabia).

 

3pm

*Pomegranate Orchard (Ilgar Najaf, Azerbaijan, 2017, 90min) (Official Competition, Small Theatre, Arabic subtitles). 

*The Line (Peter Bebjak, Slovenia/ Ukraine, 2017, 108min) (Festival of Festivals, Hanager Theatre).

*Park (Sofia Exarchou, Greece, 2016, 100min) (Festival of Festivals, Creativity Centre, Badges only).

*Standing Tall (Emmanuelle Bercot, France, 2014, 120min) (New Vague of French Directors, Hanager Cinema). 

 

3:30pm

*Fortunata (Sergio Castellitto, Italy, 2017, 103min) (Official Competition, Odeon Cinema 1, Arabic subtitles). 

*River’s Edge (Wang Chao, China, 2017, 95min) (International Panorama, Odeon Cinema 2).

*Occupation Killer (Morocco, 23min)/ Mon ami mon amour (Italy, 15min)/ Apples (UK/ Ukraine, 19min)/ El Sheikh Noel (Iraq, 24min)/ Euna (Korea/ Germany, 18min) (Cinema of Tomorrow, Odeon Cinema 3). 

*Welcome to Gondwana (Mamane, France, 2016, 92min) (International Panorama, Zamalek Cinema).

*Kidnapping (Mariana Cengel Soleanska, Slovakia, 2017, 102min) (Festival of Festivals, Nile City Cinema).

*Afterlove (Stergios Paschos, Greece, 2016, 94min) (International Panorama, Mall of Arabia). 

 

6pm

*My See Through Heart (David and Raphael Vital-Durand, France, 2017, 87min) (Official Competition, Small Theatre, Badges only).

*Miracle (Egle Vertelyte, Lithuania, 2017, 91min) (Critics Week, Hanager Theatre, Arabic subtitles).

*Emilia: Breaking Free (Donatas Ulvydis, Lithuania, 2017, 112min) (Festival of Festivals, Creativity Centre).

*The Elephant and the Butterfly (Amelie van Elmbt, Belgium, 2017, 87min) (International Panorama, Hanager Cinema). 

 

6:30pm 

*The Aquarium (Yousry Nasrallah, 2008, 91min) (Tribute to Hind Sabry, Open Theatre).

*The Intruder (Leonardo di Constanza, Italy/ France, 2017, 97min) (Official Competition, Odeon Cinema 1, Arabic subtitles). 

*Al Jaida (Salma Baccar, Tunisia, 2017, 108min) (Arab Cinema Horizons, Odeon Cinema 2). 

*Something Cold (Egypt, 20min)/ All Roads Lead to Rome (Egypt, 14min)/ Red Velvet (Egypt, 14min) (Cinema of Tomorrow, Odeon Cinema 3).

*Mr. and Mrs. Adelman (Nicolas Bedos, France, 2017, 120min) (Festival of Festivals, Nile City Cinema, Badges only).

*These Days (Giuseppe Piccioni, Italy, 2016, 120min) (Festival of Festivals, Mall of Arabia). 

 

7pm

*In the Fade (Fatih Akin, Germany/ France, 2017, 106min) (Official Selection Out of Competition, Zamalek Cinema, Arabic subtitles).

 

9pm

*Return to Montauk (Volker Schlondoff, Germany, 2017, 95min) (Official Selection Out of Competition, Small Theatre).

*Ghost Hunting (Raed Andoni, Palestine, 2017, 94min) (Arab Cinema Horizons, Hanager Theatre). 

*Charlie’s Country (Rolf de Heer, Australia, 2013, 108min) (Australia: Guest of Honour, Creativity Centre).

*Under the Family Tree (Constanze Knoche, Germany, 2017, 90min) (International Panorama, Hanager Cinema, Badges only).

*Before the Summer Crowds (Mohamed Khan, Egypt, 2015, 90min) (Tribute to Maged El-Kedwani, Open Theatre). 

 

9:30pm

*Just Charlie (Rebecca Fortune, UK, 2017, 97min) (Critics Week, Odeon Cinema 1).

*Mad Max (George Miller, Australia, 1979, 88min) (Australia: Guest of Honour, Odeon Cinema 2).

*Corniche Kennedy (Dominique Cabrera, France, 2016, 94min) (New Vague of French Directors, Odeon Cinema 3). 

*Falling (Marina Stepanska, Ukraine, 2017, 105min) (International Panorama, Nile City Cinema). 

*Gutland (Govinda Van Maele, Luxembourg/ Belgium/ Germany, 2017, 107min) (Festival of Festivals, Mall of Arabia). 

 

10pm

*Fault Condition (Catalin Saizescu, Romania, 2017, 110min) (Official Selection Out of Competition, Zamalek Cinema). 

 

Monday 27 November

 

12pm 

*The Originals (Marwan Hamed, Egypt, 2017) (New Egyptian Cinema, Small Theatre).

*Two Irenes (Fabio Meira, Brazil, 2017, 89min) (International Panorama, Hanager Theatre). 

*Unwanted (Edon Rizvanolli, Kosovo/ Netherlands, 2017, 85min) (Festival of Festivals, Creativity Centre, Badges only). 

*Just Another Sunday (Spain, 18min)/ Farach (Tunisia, 15min)/ The Cardboard Man (Venezuela, 14min)/ Brazuca (Greece, 19min)/ Cargo (Lebanon/ Cyprus/ France, 20min)/ A Month (Kosovo, 26min) (Cinema of Tomorrow, Hanager Cinema).

 

1pm

*Goliath (Dominik Locher, Switzerland, 2017, 85min) (Festival of Festivals, Odeon Cinema 1, Badges only). 

*Apricot Groves (Pouria Heidary Oureh, Armenia, 2017, 78min) (Festival of Festivals, Odeon Cinema 2). 

*Nico 1988 (Susanna Nicchiarelli, Italy/ Belgium, 2016, 86min) (Festival of Festivals, Odeon Cinema 3).

*Filthy (Tereza Nvotová, Czech/ Slovakia, 2017, 87min) (Festival of Festivals, Zamalek Cinema). 

*Alone (Akhan Satayev, Kazakhstan, 2017, 70min) (Festival of Festivals, Nile City Cinema).

*Jupiter’s Moon (Kornél Mundruczó, Hungary/ Germany, 2017, 123min) (Festival of Festivals, Mall of Arabia). 

 

3pm 

*The Seeds of Violence (Taegue Lim, South Korea, 2017, 82min) (Official Competition, Small Theatre, Arabic subtitles). 

*Sexy Durga (Sanal Kumar Sasiaharan, India, 2017, 85min) (Festival of Festivals, Hanager Theatre).

*Nico 1988 (Susanna Nicchiarelli, Italy/ Belgium, 2016, 86min) (Festival of Festivals, Creativity Centre).

*Camille Rewinds (Noémie Lvovsky, France, 95min) (New Vague of French Directors, Hanager Cinema, Badges only). 

 

3:30pm

*Pomegranate Orchard (Ilgar Najaf, Azerbaijan, 2017, 90min) (Official Competition, Odeon Cinema 1, Arabic subtitles).

*Lion (Garth Davis, Australia, 2017, 118min) (Australia: Guest of Honour, Odeon Cinema 2).

*Fog (Romania, 27min)/ Le Chat Dore (Spain, 6min)/ The Test (China, 29min)/ Someone (Germany, 14min)/ At My Home (Italy, 19min) (Cinema of Tomorrow, Odeon Cinema 3). 

*Luna’s Revenge (Khaled Kaissar, Germany, 2017, 92min) (Festival of Festivals, Zamalek Cinema, Arabic subtitles).

*Worldly Girl (Marco Danieli, Italy, 2016, 101min) (International Panorama, Nile City Cinema). 

*The Family (Gustavo Rondon, UK/ US/ Mongolia, 2017, 82min) (Festival of Festivals, Mall of Arabia). 

 

6pm

*Out (Gyorgy Kristof, Slovakia/ France/ Hungary, 2017, 88min) (Official Competition, Small Theatre, Arabic subtitles).

*The Swan (Asa Helga Hjörleifsdóttir, Iceland/ Germany/ Estonia, 2017, 91min) (Critics Week, Hanager Theatre, Arabic subtitles).

*Men Don’t Cry (Alen Drljevic, Bosnia/ Czech, Slovakia/ Germany/ Croatia, 2017, 98min) (Official Selection Out of Competition, Creativity Centre).

*Age of Panic (Justine Triet, France, 2013, 94min) (New Vague of French Directors, Hanager Cinema, Badges only). 

 

6:30pm

*Silence of Palaces (Moufida Tlatli, Tunisia/ France, 1994, 120min) (Tribute to Hind Sabry, Open Theatre).

*My See Through Heart (David and Raphael Vital-Durand, France, 2017, 87min) (Official Competition, Odeon Cinema 1, Arabic subtitles, Badges only).

*Ghost Hunting (Raed Andoni, Palestine, 2017, 94min) (Arab Cinema Horizons, Odeon Cinema 2). 

*Occupation Killer (Morocco, 23min)/ Mon ami mon amour (Italy, 15min)/ Apples (UK/Lithuania, 19min)/ El Sheikh Noel (Iraq, 24min)/ Euna (Korea/ Germany, 18min) (Cinema of Tomorrow, Odeon Cinema 3).

*Park (Sofia Exarchou, Greece, 2016, 100min) (Festival of Festivals, Nile City Cinema, Badges only).

*A Hustler’s Diary (Vica Zubak, Sweden, 2017, 97min) (Festival of Festivals, Mall of Arabia). 

 

7pm

*Hostages (Rezo Gigineishvili, Georgia/ Russia, 2017, 103min) (Festival of Festivals, Zamalek Cinema).

 

9pm

*Fault Condition (Catalin Saizescu, Romania, 2017, 110min) (Official Selection Out of Competition, Small Theatre). 

*Rain of Homs (Joud Said, Syria, 2017, 110min) (Arab Cinema Horizons, Hanager Theatre). 

*Moulin Rouge (Baz Luhrmann, Australia, 2001, 127min) (Australia: Guest of Honour, Creativity Centre). 

*Symphony for Ana (Virna Molina/ Ernesto Ardito, Argentina, 2017, 119min) (Festival of Festivals, Hanager Cinema).

*Some People Visit the Maazoun Twice (Mohamed Abdel-Aziz, Egypt, 1978, 120min) (Tribute to Samir Ghanem, Open Theatre).

 

9:30pm 

*Miracle (Egle Vertelyte, Lithuania, 2017, 91min) (Critics Week, Odeon Cinema 1, Arabic subtitles).

*The Dressmaker (Jocelyn Moorhouse, Australia, 2015, 118min) (Australia: Guest of Honour, Odeon Cinema 2).

*Paris Prestige (Hame and Ekoue, France, 2016, 105min) (International Panorama, Odeon Cinema 3). 

*The Basics of Killing (Jan Cvitkovič, Slovenia/ Serbia, 2017, 99min) (Festival of Festivals, Nile City Cinema).

*Be Prepared (Robert Glinski, Italy, 2017, 85min) (International Panorama, Mall of Arabia). 

 

10pm

*Vazante (Daniela Thomas, Brazil, 2017, 115min) (Festival of Festivals, Zamalek Cinema). 

 

Tuesday 28 November

 

12pm

*Ali the Goat (Sherif El Bendary, Egypt, 2016) (New Egyptian Cinema, Small Theatre).

*Filthy (Tereza Nvotová, Czech/ Slovakia, 2017, 87min) (Festival of Festivals, Hanager Theatre). 

*Coffee (Cristiano Bortone, Italy/ Belgium/ China, 2016, 113min) (Festival of Festivals, Creativity Centre). 

*Lamia Khonda (Kuwait, 16min)/ The Idiot (India, 18min)/ Fear (Italy, 27min)/ A State of Emergency (France, 13min) (Cinema of Tomorrow, Hanager Cinema).

 

1pm

*Under the Family Tree (Constanze Knoche, Germany, 2017, 90min) (International Panorama, Odeon Cinema 1, Badges only).

*Amerika Square (Yannis Sakaridis, Greece/ Germany/ Turkey, 2017, 86min) (Festival of Festivals, Odeon Cinema 2).

*Mr. Stein Goes Online (Stéphane Robelin, France/ Belgium/ Germany, 2017, 87min) (International Panorama, Odeon Cinema 3). 

*Do It Right (Chad Chenouda, France, 2017, 98min) (Festival of Festivals, Zamalek Cinema).

*Wulu (Daouda Coulibaly, France/ Senegal, 2016, 95min) (Festival of Festivals, Nile City Cinema). 

*Araby (Joao Dumans/ Affonso Uchoa, Brazil, 2017, 96min) (Festival of Festivals, Mall of Arabia). 

 

3pm

*You Go to My Head (Dimitri de Clercq, France/ Denmark, 2017, 116min) (Official Competition, Small Theatre, Arabic subtitles, Badges only).

*Cry Humanity (Amshan Kumar, India, 2017, 93min) (International Panorama, Hanager Theatre). 

*Agam (Sumit Mishra, India, 2017, 86min) (International Panorama, Creativity Centre, Badges only).

*Seven Days (Susanna Nicchiarelli, Italy/ Belgium, 2016, 86min) (Festival of Festivals, Hanager Cinema, Badges only).

 

3:30pm

*The Seeds of Violence (Taegue Lim, South Korea, 2017, 82min) (Official Competition, Odeon Cinema 1, Arabic subtitles). 

*My Son (Christian Caron, France, 2017, 87min) (Festival of Festivals, Odeon Cinema 2). 

*Just Another Sunday (Spain, 18min)/ Farach (Tunisia, 15min)/ The Cardboard Man (Venezuela, 14min)/ Brazuca (Greece, 19min)/ Cargo (Lebanon/ Cyprus/ France, 20min)/ A Month (Kosovo, 26min) (Cinema of Tomorrow, Odeon Cinema 3).

*This is Our Land (Lucas Belvaux, Belgium/ France, 2017, 90min) (Festival of Festivals, Zamalek Cinema). 

*Charleston (Andreï Cretulescu, Romania, 2017, 119min) (Festival of Festivals, Nile City Cinema).

*The Line (Peter Bebjak, Slovenia/ Ukraine, 2017, 108min) (Festival of Festivals, Mall of Arabia).

 

6pm

*Tunis by Night (Elyes Baccar, Tunisia, 2017, 92min) (Official Competition, Small Theatre). 

*Ava (Léa Mysius, France, 2017, 105min) (Critics Week, Hanager Theatre, Arabic subtitles, Badges only). 

*Strawberry Days (Wiktor Ericsson, Sweden, 2017, 133min) (Festival of Festivals, Creativity Centre).

*Corniche Kennedy (Dominique Cabrera, France, 2016, 94min) (New Vague of French Directors, Hanager Cinema). 

 

6:30pm

*Clay Dolls (Nouri Bouzid, France/ Morocco, 2002, 95min) (Tribute to Hind Sabri, Open Theatre). 

*Out (Gyorgy Kristof, Slovakia/ France/ Hungary, 2017, 88min) (Official Competition, Odeon Cinema 1, Arabic subtitles).

*Rain of Homs (Joud Said, Syria, 2017, 110min) (Arab Cinema Horizons, Odeon Cinema 2).

*Fog (Romania, 27min)/ Le Chat Dore (Spain, 6min)/ The Test (China, 29min)/ Someone (Germany, 14min)/ At My Home (Italy, 19min) (Cinema of Tomorrow, Mall of Arabia).

*Quit Staring at My Plate (Hana Jusic, Croatia/ Denmark, 2016, 105min) (Festival of Festivals, Nile City Cinema, Badges only). 

*Winter Brothers (Hlynur Palmason, Denmark/ Iceland, 2017, 100min) (Festival of Festivals, Mall of Arabia, Badges only). 

 

7pm

*Ciao Ciao (Song Chuan, France/ China, 2017, 90min) (Festival of Festivals, Zamalek Cinema, Badges only).

 

9pm

*Mr. and Mrs. Adelman (Nicolas Bedos, France, 2017, 120min) (Festival of Festivals, Small Theatre, Badges only).

*House in the Fields (Tala Hadid, Morocco, 2017, 86min) (Arab Cinema Horizons, Hanager Theatre).

*Australia (Baz Luhrmann, Australia, 2008, 165min) (Australia: Guest of Honour, Creativity Centre).

*Shine (Scott Hicks, Australia, 1996, 105min) (Australia: Guest of Honour, Hanager Cinema). 

*678 (Mohamed Diab, Egypt, 2010, 100min) (Tribute to Maged El-Kedwani, Open Theatre). 

 

9:30pm

*The Swan (Asa Helga Hjörleifsdóttir, Iceland/ Germany/ Estonia, 2017, 91min) (Critics Week, Odeon Cinema 1, Arabic subtitles).

*Paper Planes (Robert Connolly, Australia, 2014, 96min) (Australia: Guest of Honour, Odeon Cinema 2). 

*Polyxini (Dora Masklavanou, Greece, 2017, 100min) (International Panorama, Odeon Cinema 3, Badges only). 

*The Fixer (Andrian Sitaru, Romania, 2017, 98min) (Festival of Festivals, Nile City Cinema).

*The Merciless (Byun Sung-Hyun, South Korea, 2017, 117min) (Official Selection Out of Competition, Mall of Arabia). 

 

10pm

 *Thirst Street (Nathan Silver, France/ USA, 2017, 83min) (Festival of Festivals, Zamalek Cinema, Badges only). 

 

Wednesday 29 November

 

12pm

*A Day for Women (Kamla Abu Zekri, Egypt, 2016) (New Egyptian Cinema, Small Theatre). 

*The Midwife (Martin Provost, France, 2017, 123min) (Festival of Festivals, Hanager Theatre).

*Octave (Serge Ioan Celebidachi, Romania, 2017, 102min) (International Panorama, Creativity Centre). 

*Mother (Finland, 6min)/ Roof Knocking (Estonia, 12min)/ Stiff (USA, 28min)/ The Jungle Knows You Better Than You Do (Belgium/ Colombia, 20min)/ Snowgirl (Bulgaria/ Estonia/ Germany, 28min) (Cinema of Tomorrow, Hanager Cinema).

 

1pm

*Becker: Small Town Gangster (Martin Larsson, Sweden, 2017, 87min) (International Panorama, Odeon Cinema 1). 

*Darkland (Fenar Ahmed, Denmark, 2017, 112min) (Festival of Festivals, Odeon Cinema 2).

*Newton (Amit V. Masurkar, India, 2017, 106min) (Festival of Festivals, Odeon Cinema 3).

 

3pm

*The Way Station (Pham Thi Hong Anh, Vietnam, 2017, 92min) (Official Competition, Small Theatre, Arabic subtitles). 

*Horizons (Svetislav Dragomirovic, Serbia, 2017, 95min) (International Panorama, Hanager Theatre, Arabic subtitles). 

*The Family (Gustavo Rondon, UK/ US/ Mongolia, 2017, 82min) (Festival of Festivals, Creativity Centre). 

*Nearest and Dearest (Ksenia Zueva, Russia, 2017, 98min) (International Panorama, Hanager Cinema, Arabic subtitles). 

 

3:30pm

*You Go to My Head (Dimitri de Clercq, France/ Denmark, 2017, 116min) (Official Competition, Odeon Cinema 1, Arabic subtitles, Badges only).

*Men Don’t Cry (Alen Drljevic, Bosnia/ Czech, Slovakia/ Germany/ Croatia, 2017, 98min) (Official Selection Out of Competition, Creativity Centre).

*Lamia Khonda (Kuwait, 16min)/ The Idiot (India, 18min)/ Fear (Italy, 27min)/ A State of Emergency (France, 13min) (Cinema of Tomorrow, Odeon Cinema 3).

 

6pm

*Insyriated (Philippe Van Leeuw, Belgium/ France/ Lebanon, 2017, 85min) (Official Competition, Small Theatre).

*Thorn (Gabriel Tzafka, Denmark, 2017, 81min) (Critics Week, Hanager Theatre, Arabic subtitles).

*Khibula (George Ovashvili, Georgia/ Germany/ France, 2017, 97min) (Festival of Festivals, Creativity Centre). 

*Requiem for Mrs. J (Bojan Vuletic, France/ Russia/ Serbia, 2017, 98min) (Festival of Festivals, Hanager Cinema).

 

6:30pm

*Why Does the Sea Laugh (Mohamed Kamel Al-Kalyoubi, Egypt, 1995, 120min) (Tribute to Mohamed Kamel Al-Kalyoubi, Open Theatre). 

*Tunis by Night (Elyes Baccar, Tunisia, 2017, 92min) (Official Competition, Odeon Cinema 1).

*House in the Fields (Tala Hadid, Morocco, 2017, 86min) (Arab Cinema Horizons, Odeon Cinema 2).

*Just Another Sunday (Spain, 18min)/ Farach (Tunisia, 15min)/ The Cardboard Man (Venezuela, 14min)/ Brazuca (Greece, 19min)/ Cargo (Lebanon/ Cyprus/ France, 20min)/ A Month (Kosovo, 26min) (Cinema of Tomorrow, Odeon Cinema 3).

 

9pm

*In the Fade (Fatih Akin, Germany/ France, 2017, 106min) (Official Selection Out of Competition, Small Theatre, Arabic subtitles).

*A Certain Nasser (Badih Massaad and Antoine Waked, Lebanon, 2017, 65min) (Arab Cinema Horizons, Hanager Theatre). 

*Mad Max (George Miller, Australia, 1979, 88min) (Australia: Guest of Honour, Creativity Centre).

*The Man Who Looks Like Me (Katrin Maimik, Estonia, 2017, 109min) (International Panorama, Hanager Cinema, Badges only).

*The Yacoubian Building (Marwan Hamed, Egypt, 2006, 165min) (Tribute to Hind Sabry, Open Theatre).

 

9:30pm

*Ava (Léa Mysius, France, 2017, 105min) (Critics Week, Odeon Cinema 1, Arabic subtitles, Badges only). 

*The Sapphires (Wayne Blair, Australia, 2012, 103min) (Australia: Guest of Honour, Odeon Cinema 2). 

*Skokan (Petr Vaclav, Czech Republic, 2017, 93min) (Official Selection Out of Competition, Odeon Cinema 3).

add comment

  
 
 
  • follow us on