Saturday,21 October, 2017
Current issue | Issue 1209, (14 - 20 August 2014)
Saturday,21 October, 2017
Issue 1209, (14 - 20 August 2014)

Ahram Weekly

The 7th Egyptian National Theatre Festival

Performances Schedule (15-26 August, 2014)

cu5
cu5
Al-Ahram Weekly

Thursday, 14th:

 

The Black Monk, Hussein Mahmoud Troupe, Creativity Centre, 6 pm

Om El Donia (Mother of the World, Suez Street Theatre Troupe, Opera Open Space, 6 pm

Mirayah (Mirror), Emad Eddin, Al-Falaki Theatre, 6 pm

The Brothers Karamazov, Ihsas Troupe, Metropol Theatre, 8 pm

Ibn El-Nahr (Son of the River), Al-Anfoushi Theatre Club, Al-Ghad Theatre, 8. pm

Elli Bana Masr (Builder of Egypt), theatre Company, Small Hall, Floating Theatre, 8 pm

Wanted, Sayed Darwish Company, Sayed Darwish Hall, 8 pm

Laila and the Unknown, Theatre Institute, Academy of Arts, 10 pm

Al-Mukhatat (The Plot), Alexandria Theatre Company, Miami Theatre, 10 pm

Al-Safira Aziza, Aswan National Company, Big Hall, Floating Theatre, 10 pm

 

Friday, 15th:

The Black Monk, Hussein Mahmoud Troupe, Creativity Centre, 6 pm

Ionesco's Macbett, Al-Hanager Production, Al-Hanager Theatre, 6 pm

Arrabal's The Architect and the Emperor of Assyria, Alexandria University Theatre Department, Puppet Theatre, 6 pm

 

Ibn El-Nahr (Son of the River), Al-Anfoushi Theatre Club, Al-Ghad Theatre, 8. pm

Qahwa Baladi (Baladi Café), Masrah Al-Midan Company, Opera Open Space, 8 pm

The Brothers Karamazov, Ihsas Troupe, Metropol Theatre, 8 pm

Wanted, Sayed Darwish Company, Sayed Darwish Hall, 8 pm

Ekleel El-Ghar (Laurels), Beni Sweif National Comp., Big Hall, Floating Theatre, 10 pm

Al-Mukhatat (The Plot), Alexandria Theatre Company, Miami Theatre, 10 pm

Laila and the Unknown, Theatre Institute, Academy of Arts, 10 pm

Anouilh's Becket, or the Honour of God, Ein Shams University, Big Hall, Tali'a Theatre, 10 pm

 

Saturday, 16th:

Ionesco's Macbett, Al-Hanager Production, Al-Hanager Theatre, 6 pm

Taqet Shoaf (Window), El-Shoaf El-Moghayer Troupe, Small Hall, Al-Tali'a Theatre, 6 pm

Arrabal's The Architect and the Emperor of Assyria, Alexandria University Theatre Department, Puppet Theatre, 6 pm

 

Qahwa Baladi (Baladi Café), Masrah Al-Midan Company, Opera Open Space, 8 pm

Anouilh's Becket or the Honour of God, Ein Shams University, Big Hall, Al-Tali'a Theatre, 10 pm

Ekleel El-Ghar (Laurels), Beni Sweif National Company, Big Hall, Floating Theatre, 10 pm

 

Suday, 17:

Taqet Shoaf (Window), El-Shoaf El-Moghayer Troupe, Small Hall, Al-Tali'a Theatre, 6 pm

After Tomorrow, Al-Horriya Creativity Centre, Al-Hanager Theatre, 6 pm

Night Traveler, Theatre Institute, Academy of Arts, 8 pm

Hamlet, Asyut National Company, Small Hall, Floating Theatre, 8 pm

Wake-Up, Al-Lu'ba Troupe, Al-Ghad Theatre, 8 pm

'Eesh Enta (Go on Living), Al-Midan Theatre Company, Miami Theatre, 8 pm

Hanzala's Journey, El-Qabbari Cultural Home, Creativity Centre, 10 pm

Crossword Puzzle, Sonata Troupe, Big Hall, Floating Theatre, 10 pm

 

Monday, 18th:

After Tomorrow, Al-Horriya Creativity Centre, Al-Hanager Theatre, 6 pm

Hamlet, Asyut National Company, Small Hall, Floating Theatre, 8 pm

'Eesh Enta (Go on Living), Al-Midan Theatre Company, Miami Theatre, 8 pm

Night Traveler, Theatre Institute, Academy of Arts, 8 pm

A Doll's House, 1÷ 1 Troupe, Small Hall, Al-Tali'a Theatre, 8 pm

Wake-Up, Al-Lu'ba Independent Troupe, Al-Ghad Theatre, 8 pm

Al-Mehatta (The Station), Al-Kalima Troupe, Metropol Theatre, 8 pm

Hanzala's Journey, El-Qabbari Cultural Home, Creativity Centre, 10 pm

Crossword Puzzle, Sonata Independent Troupe, Big Hall, Floating Theatre, 10 pm

 

Tuesday, 19th:

Al-Hala Masriya (The Case is Egypt's), Qoos Street Theatre, Opera Open Space,6 pm

Sartre's Morts sans Sepulture, Suez Canal University, Puppet Theatre, 6 pm

A Doll's House, 1÷ 1 Troupe, Small Hall, Al-Tali'a Theatre, 8 pm

Al-Mehatta (The Station), Al-Kalima Troupe, Metropol Theatre, 8 pm

Tonight, Macbeth, Al-Hanager Production, Al-Hanager Theatre, 10 pm

 

Wednesday, 20th:

Al-Hala Masriya (The Case is Egypt's), Qoos Street Theatre, Opera Open Space,6 pm

Sartre's Morts sans Sepulture, Suez Canal University, Puppet Theatre, 6 pm

Night Traveler, Azraq Dakin Troupe, Creativity Centre, 6 pm

The Masked Prophet, Kafr Saad Cultural Palace, Big Hall, Al-Tali'a Theatre, 6 pm

City of Ice, Port Said University, Big Hall, Floating Theatre, 8 pm

Rituals of Death and Life, Al-Tali'a Company, Small Hall, Al-Tali'a Theatre, 8 pm

Tartuffe, Alexandria Theatre Company, Miami Theatre, 8 pm

Ibn Arous, Al-Mansha Cultural Home, Al-Ghad Theatre, 8 pm

The Drowning of Ankh, Aswan Theatre Club, Small Hall, Floating Theatre, 10 pm

Tonight, Macbeth, Al-Hanager Production, Al-Hanager Theatre, 10 pm

 

Thursday, 21st:

Night Traveler, Azraq Dakin Troupe, Creativity Centre, 6 pm

The Masked Prophet, Kafr Saad Cultural Palace, Big Hall, Al-Tali'a, 6 pm

Rituals of Death and Life, Al-Tali'a Company, Small Hall, Al-Tali'a Theatre, 6 pm

City of Ice, Port Said University, Big Hall, Floating Theatre, 8 pm

Tartuffe, Alexandria Theatre Company, Miami Theatre, 8 pm

Ibn Arous, Al-Mansha Cultural Home, Al-Ghad Theatre, 8 pm

Snakes, Al-Amal Troupe, Metropol Theatre, 8 pm

Al-Ustaz (The Master), Al-Qafila Troupe, Al-Falaki Theatre, 8 pm

The Drowning of Ankh, Aswan Theatre Club, Small Hall, Floating Theatre, 10 pm

House of Light (Ibsen's Rosmersholm), La Musica Troupe, Al-Hanager Theatre, 10 pm

 

Friday, 22nd:

Soul and Body, Ana El-Hekaya Troupe, Puppet Theatre, 6 pm

Snakes, Al-Amal Troupe, Metropol Theatre, 8 pm

Al-Ustaz (The Master), Al-Qafila Troupe, Al-Falaki Theatre, 8 pm

Durrenmatt's theDonkey's Shadow, Munufeya University, Big Hall, Floating Theatre, 10 pm

 

Saturday, 23rd:

Soul and Body, Ana El-Hekaya Troupe, Puppet Theatre, 6 pm

Arrabal's Fando and Lis, Creation Group, Creativity Centre, 6 pm

Leff El-Daffa Li Fouq (Steer Her Upwards), Tanta Street Theatre, Opera Open Space, 6 pm

Smoked Meat, Malameh Troupe, Small Hall, Al-Tali'a Theatre, 6 pm

The Double Story of Dr. Valmy, Sidi Gaber Cultural Palace, Al-Hanager Theatre, 8 pm

Citizen Zero, Alexandria University Theatre Department, Big Hall, Al-Tali'a Theatre, 8 pm

Büchner's Woyzeck, Al-Mahalla Cultural Palace, Metropol Theatre, 8 pm

President of Himself, Modern Theatre Co., Miami Theatre, 8 pm

The Factory, Furga Troupe, Al-Ghad Theatre, 8 pm

Batoul (Virgin), El-Qabbari Cultural Home, Small Hall, Floating Theatre, 10 pm

Durrenmatt's theDonkey's Shadow, Munufeya University, Big Hall, Floating Theatre, 10 pm

Mawlana (Our Lord), Modern Dance Theatre Company, Gomhoreya Theatre, 10 pm

 

Sunday, 24th:

Arrabal's Fando and Lis, Creation Group, Creativity Centre, 6 pm

Leff El-Daffa Li Fouq (Steer Her Upwards), Tanta Street Theatre, Opera Open Space, 6 pm

Smoked Meat, Malameh Troupe, Small Hall, Al-Tali'a Theatre, 6 pm

The Double Story of Dr. Valmy, Sidi Gaber Cultural Palace, Al-Hanager Theatre, 8 pm

Citizen Zero, Alexandria University Theatre Department, Big Hall, Al-Tali'a Theatre, 8 pm

BüchnerWoyzeck, Al-Mahalla Cultural Palace, Metropol Theatre, 8 pm

President of Himself, Modern Theatre Company, Miami Theatre, 8 pm

The Factory, Furga Troupe, Al-Ghad Theatre, 8 pm

Batoul (Virgin), El-Qabbari Cultural Home, Small Hall, Floating Theatre, 10 pm

Mawlana (Our Lord), Modern Dance Theatre Company, Gomhoreya Theatre, 10 pm

 

Monday, 25th: Closing Ceremony and Awards at the Opera House Big Hall.

add comment

  
 
 
  • follow us on